Türkiye-Kore Dostluk Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu

Türkiye’de yaz aylarında orman yangınları devam ederken Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidanın ilk 30 bini Antalya’nın Serik ilçesinde toprakla buluştu. Türkiye-Kore Dostluk Ormanı fidan dikim törenine katılan Kore Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee, “Diktiğimiz her fidan Kore ve Türk halklarının dostluğunu daha da derinleştirecek” dedi.

Kore Kadın Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung ise gönderdiği mesajda, “Böylesine anlamlı bir iş birliğine az da olsa katkı sunabildiğim için çok mutluyum” ifadesini kullandı. İki ülkenin kardeşliğinin simgesi olarak Orman Genel Müdürlüğü de Türkiye-Kore Dostluk Ormanına 30 bin fidan dikecek.

Türkiye’nin birçok şehrinde yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesi amacıyla ÇEKUD tarafından başlatılan “Kökü Bizde-Yeşil Vatan Hepimizin” kampanyası kapsamında Koreli doğaseverlerin bağışladığı fidanlar toprakla buluşmaya başladı. Antalya’nın Serik ilçesinde 18 Kasım 2021 Perşembe günü düzenlenen fidan dikim törenine Güney Kore’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee de katıldı. Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidanın 30 bini törenin ardından dikilmeye başlandı. İlki Serik’te oluşturulacak olan Türkiye-Kore Dostluk Ormanları, Türkiye’nin 6 farklı şehrinde kurulacak. 30 bini Koreli doğaseverlerin bağışladığı, 30 bini Orman Genel Müdürlüğü’nün planladığı ve 4 bini de bir hayırseverin bağışladığı fidanlar olmak üzere ülkemizin ilk Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’nda 64 bin fidan toprakla buluşturulacak.

“Güçlü kalın! Kore halkı her zaman yanınızda”

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee, Türkiye-Kore Dostluk Ormanı fidan dikim törenine katılmaktan dolayı büyük onur duyduğunu söyledi. Antalya başta olmak üzere yurt genelinde meydana gelen orman yangınlarından etkilenen vatandaşlara Kore Cumhuriyeti adına taziye ve başsağlığı dileklerini ileten Büyükelçi Lee, “Çok geniş alanda meydana gelmesine rağmen orman yangınlarını hızlı şekilde kontrol altına alarak yaraları saran Türk hükümetine ve Türk halkına ‘Güçlü kalın! Kore halkı her zaman yanınızda’ mesajını iletmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğinde 2023 yılına kadar 7 milyar ağaç dikeceklerini söylemişti. Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidanın bu hedefin bir parçası olmasını ümit ederek etkinliğe katılan Türk halkıyla birlikte bu fidanları tek tek özenle dikeceğiz” dedi.

“Dostluğumuz fidanlarla derinleşecek”

Kore ve Türk halklarının dostluğunun çok eskilere dayandığını kaydeden Büyükelçi Lee, “Geçmişte Kore Savaşı’nda Türk gazilerinin fedakarlığı ikili ilişkilerin gelişmesine sağlam bir temel teşkil etmişti. Bugün oluşturduğumuz Türkiye-Kore Dostluk Ormanı da Antalya’ya yeni bir orman kazandırarak yeşil alanların eski haline gelmesine katkıda bulunacak. Bununla birlikte diktiğimiz her fidan Kore ve Türkiye halklarının dostluğunu daha da derinleştirecek. Bu süreçte emeği geçen Türkiye Orman Genel Müdürlüğü’ne, ÇEKUD yetkililerine ve fidanları toprakla buluşturan tüm doğaseverlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“İki ülke arasındaki dostluğun pekişmesine vesile olduğum için çok mutluyum”

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Kee Houng Park, Türkiye-Kore voleybol maçı sonrasında fidan bağışı çağrısında bulunarak 130 bin fidanın bağışlanmasına aracılık eden Kore Kadın Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung’un gönderdiği mesajı paylaştı. Yeon-koung, mesajında, “Böylesine anlamlı bir iş birliğine az da olsa katılabildiğim için çok mutluyum. Orman yangınının neden olduğu hasarın en kısa sürede onarılmasını ve herkesin sağlıklı şekilde günlük yaşama dönmesini umuyorum. Antalya’daki Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’nın fidan dikim töreni için yürekten tebriklerimi sunuyorum! Türkiye, mücadeleye devam! Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği, mücadeleye devam!” ifadelerini kullandı.

“Türkiye-Kore dostluğu fidanlarla kökleşecek”

Yanan ormanlık alanların yeniden yeşertilmesine katkıda bulunmak amacıyla “Yeşil Vatan Hepimizin” sloganıyla “Kökü Bizde” kampanyası başlattıklarını belirten ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik ise “Kampanyamız devam ederken, aramızdaki uzak mesafeye karşın kalben yakın olduğumuz Koreli dostlarımızın teveccühüyle karşılaştık. Türkiye-Kore Voleybol karşılaşmasının ardından Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung’un yaptığı fidan bağışı çağrısı üzerine on binlerce Koreli doğasever, www.dikiliagacimvar.com üzerinden Türkiye için 130 binden fazla fidan bağışında bulundu. Koreli dostlarımızın bu kadirşinaslığı üzerine biz de ÇEKUD olarak Türkiye-Kore Dostluk Ormanları kurma kararı aldık. Dostluğumuzun, özenle dikeceğimiz fidanların ağaca dönüşmesiyle kökleşeceğinden eminiz. Koreli doğaseverlere, verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, fidan bağışında ÇEKUD’u ve dikiliagacimvar.com bağış sitemizi tercih etmelerinden dolayı da şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

“Koreli doğaseverlerin Türkiye’de gölgesinde nefeslenecekleri dikili ağaçları olacak”

Türkiye-Kore Dostluk Ormanının ilk fidanlarını Kore Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçi Won Ik Lee’nin de teşrifleriyle toprakla buluşturmaktan dolayı ziyadesiyle mutlu olduklarını belirten ÇEKUD Başkanı Debik, “Dostluğumuzun, Koreli turistlerin de yoğun şekilde tercih ettiği Akdeniz’in incisi Antalya’da onbinlerce fidanla kökleşmeye başlayacak olmasını çok kıymetli buluyoruz. Artık Koreli doğaseverlerin de Türkiye’de, gölgesinde nefeslenecekleri dikili ağaçları olacak. Bir Kore atasözü, ‘Derin köklü ağaçlar kuraklıktan etkilenmez’ derken, Türk atasözü ise ‘Ağacın iyisi özünden, yiğidin iyisi sözünden belli olur’ der. Bu sözler iki ülke insanının doğaya, fidana, ağaca verdiği değeri göstermektedir. Koreli doğaseverleri Türkiye’ye fidan bağışına davet eden Kore Kadın Voleybol Milli Takım Kaptanı Kim Yeon-koung’a ve gösterdiği büyük ilgi sebebiyle Sayın Büyükelçi Won Ik Lee’ye, Türk halkı adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Törende konuşan Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Fuat Nur da Türkiye’deki ağaçlandırma faaliyetleri ve yangınlarla mücadele yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Törenin ardından Türkiye-Kore Dostluk Ormanı fidan dikim törenine geçildi. Törene katılan çevre dostu yüzlerce gönüllünün katılımıyla ilk fidanlar toprakla buluşturuldu.

Program toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sonra sona erdi.