253 Bin Şehide 253 Fidan

Manisa’da, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102’nci yılı dolayısıyla 253 bin şehidin anısına 253 fidan dikimi gerçekleştirildi.

ÇEKUD Manisa İl Temsilciliği, Sancak Çevre Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Hafsa Sultan Kadın Derneği ve Şehzadeler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin birlikte organize ettiği fidan dikimi ile Çanakkale’de şehit olan 253 bin askerin anısına 253 fidan dikildi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Yerleşkesi yanında Orman İşletme Müdürlüğü tarafından belirlenen alanda gerçekleştirilen etkinliğine Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Ramiz Şiyak, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Türk, Prof. Dr Yüksel Abalı, Şehzadeler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Nemci Çinici, dernek üyeleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Dikim töreninde konuşan Sancak Çevre Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı İbrahim Gümüş, “Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yandığı belirlenmiştir. Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa, her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilecek. Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor. Bir yıl içinde, kullandığımız kağıt kartonlar ve ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımız için 7 adet ağacı tüketiyoruz yani her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz oluyor. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak ve doğaya olan borcumuzu ödemek ve şehitlerimizin aziz hatıralarını korumak için bugün bu alanda fidan dikiyoruz. Bu etkinliğimize destek veren Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerine ve çalışanlarına, Yunusemre Belediyesine, Şehzadeler Belediyesine ve katılan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Program sonunda şehitler için Yasin-i Şerif okunarak dua edildi ve katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.