ÇEKUD Kırşehir’de

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneğinin (ÇEKUD) Türkiye genelinde yürüttüğü “BİR FİDAN BİN HAYAT” kampanyası kapsamında Kırşehir Ahi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (AHİGSK), Kırşehir SEVA Ahlak Kültür Çevre Derneği (SEVADER) ve Kırşehir Orman Bölge Müdürlüğü’nün katkıları ile 10 Nisan 2016 Pazar Günü Ökse mevkiinde bulunan Şehitler Ormanı’nda ağaçlandırma çalışması yapıldı.

Şehitler Ormanına yapılan ağaçlandırma çalışmalarına Kırşehir Ahi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (AHİGSK) lider ve izcileri, izci velileri ve Seva Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (SEVADER) gönüllüleri katıldı. Bir şenlik havasında geçen ağaç dikimi sonucu bölgede yüzlerce adet karaçam toprakla buluştu. Özellikle küçük izcilerin ve gönüllülerimizin ağaçları toprakla buluşturduklarında yüzlerindeki tebessüm görülmeye değerdi.

AHİGSK Başkanı Vehbi AVCI; Kırşehir’in tek tescilli İzcilik Kulübü olduklarını, izciliğin amacının çocuklara tabiat sevgisini aşılamak olduğunu, ağaç dikiminin de çocuklarda bu duyguyu geliştirdiğini söyledi. SEVADER Başkanı Abdurrahman DAĞISTAN; ÇEKUD ile ortaklaşa yapılan bu üçüncü ağaç dikme organizasyonunun halkımız arasında ilgi ile karşılandığına vurgu yaparken her ferdin kullanmış olduğu kâğıt, mobilya ve sair orman ürünleri ile bir senede ortalama 7 ağacı kullandığı tespit edildiğinden doğaya her yıl 7 ağaç borçlandığımıza dikkat çekti. ÇEKUD İl Temsilcisi Ergun ÇOŞKUN’da bu kampanyanın her yıl Nisan ayı içerisine daha fazla katılımcı ve daha fazla ağaç dikimi ile gerçekleştireceklerini, dikilen ağaçların takiplerini de yapacaklarını söyledi.

Renkli görüntülerin olduğu dikim esnasında çevre temizliği de yapıldı.

Yapılan ikramın ardından katılımcılar, böyle güzel bir etkinlikte bulunarak yorulmuş olmanın huzuru ile alandan ayrıldıklarını belirttiler.