ÇEKUD ve THY iş birliği ile Kilis’te 14 bin Antep fıstığı fidanı dikildi

Kilis’te Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan protokol kapsamında 14 bin Antep fıstığı fidanı toprakla buluşturuldu.

Kilis merkeze bağlı Yavuzlu köyü Ardıçlı mezrasında Türk Hava Yolları Kabin Hizmetleri Başkanlığı’nın katkılarıyla fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan THY Kabin Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yeliz Duyuran “31 Mayıs Dünya Kabin Memurları Günümüz dolayısı ile THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı olarak ÇEKUD ile yaptığımız iş birliği sonucu her bir kabin ekibimiz adına buradaki Antep fıstığı ağaçlandırma sahasına 14 bin fidan dikilmesine vesile olduk. Arkadaşlarım ve ben böyle güzel bir işe vesile olduğumuz için çok mutluyuz. Bu fidanların büyüyüp, meyve vererek Kilisli çiftçilerimize bolluk-bereket getirmesini dilerim.” Dedi.  Kilis’te olmaktan mutlu olduğunu belirten Duyuran, projeye öncülük eden ÇEKUD’e projeye destek olan yerel yöneticilere teşekkürlerini sundu.

2 yılda 700 bin Antep fıstığı fidanı toprakla buluştu

Kilis Orman İşletme Müdürü ve ÇEKUD Bölge temsilcisi İsmet Gümüş, THY çalışanları ile bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu ifade ederek, çitçilere ait olan 95 dönüm araziyi Antep fıstığı ağaçlandırma sahası yaptıklarını kaydetti. Kilis’te kuraklığa dayanıklı ağaç türleri diktiklerini dile getiren Gümüş, “Kilis ve çevresi Türkiye’nin en az yağış alan bölgesidir. Buraya fazla su istemeyen, dayanıklı fidan türlerini dikmemiz gerekiyor. Antep fıstığı ağacı fazla su istemeyen, yörede üretimi çok kolay ve aynı zamanda ekonomik olarak maddi getirisi yüksek bir ağaç türüdür. 2 senedir ÇEKUD öncülüğünde bölgeye Antep fıstığı fidanları diktiriyoruz. Bu fidanlar, 10 yıl sonra

Törende ÇEKUD Genel Müdürü Süleyman Coşar da bir konuşma yaptı. Konuşmasında ÇEKUD olarak yurdun dört bir tarafında fidan dikimi ve daha yaşanır bir dünya için muhtelif çevre faaliyetleri yaptıklarını söyledi. Coşar “Kilis ve civarında şimdiye kadar 2 bin (geliri az) çiftçimize ücretsiz olarak 700 bin gelir getirici fidan verdik.  Bu çalışmayı deprem bölgesinde de yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.  İstiyoruz ki çiftçimiz arazisine sahip çıksın, başka yerlere göç etmesin, bölgeyi terk etmesin.  (Gelir getirici fidan) adını verdiğimiz bu çalışmayı yurt geneline yaymak istiyoruz.” diye konuştu.

Kilis Ziraat Odası başkanı da yaptığı konuşmada “gösterilen bu gayretten çok mutlu oldum. Ürünlerin verimli olması için yapılacak çalışmalarda her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin yanında ve onlarla omuz omuz çalışmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Törene katılan Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan “böyle anlamlı çalışmaya öncülük eden ÇEKUD’u ve dikilmesine maddi katkı sağlayan THY Kabin Hizmetleri personelini, üretecekleri Antep fıstığı ile ekonomiye ciddi katkı sağlayacak çiftçimizi tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından fıstık fidanları dikildi.

Törene, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, ÇEKUD Genel Müdürü Süleyman Coşar, THY Kabin Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yeliz Duyuran başkanlığındaki kabin memurları, ÇEKUD Yönetim Kurulu Üyesi Selim Kaya, Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, yerel yöneticiler, Orman bölge müdürü aynı zamanda ÇEKUD bölge temsilcisi İsmet Gümüş ile çiftçiler katıldı.