İTÜ, 250. Yılında Daha Yeşil Bir Türkiye İçin 250 Bin Fidan Dikiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 250. Yılda 250 Bin Fidan kampanyasıyla daha yeşil bir Türkiye hedefliyor. Kampanya, 11 Aralık 2022 Pazar günü Silivri Çantaköy ağaçlandırma sahasında toprakla buluşturulan ilk fidanlarla birlikte başladı. “İTÜ 250. Yıl Hatıra Ormanı” yeni bağışçılarını bekliyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) & dikiliagacimvar.com işbirliğiyle , 250. Yıl Etkinlikleri kapsamında başlattığı “250. Yılda 250 Bin Fidan” kampanyasının ilk fidanlarını Silivri Çantaköy ağaçlandırma sahasında toprakla buluşturdu. 11 Aralık 2022 Pazar günü yapılan fidan dikimi etkinliğine Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ akademisyenleri, İTÜ çalışanları, çok sayıda İTÜ’lü öğrenci ve mezunları birlikte Dikili Ağacım Var sivil toplum kuruluşu gönüllülerinden oluşan 500’e yakın çevre dostu katıldı. ÇEKUD Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, ÇEKUD yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüleri de programda yerlerini aldılar.

Dikilen fidanlar, bölgeye uyumlu ağaç türlerinden titizlikle seçildi. İklim değişimi, küresel ısınma, çevre felaketleri ve kirlenmeye karşı, en düşük maliyetli ve sürdürülebilir çözümler arasında ağaçlandırma halen ilk sıralarda yer alıyor.

“250. Yılda 250 Bin Fidan” kampanyası sayesinde, ülkemizin 81 ilinde kök salıp büyüyecek olan fidanlarla, İTÜ ile birlikte gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Üstelik, İTÜ’lülerin değerli katkılarıyla birlikte “İTÜ 250. Yıl Hatıra Ormanı”nda büyüyecek olan fidanlar, İTÜ’nün 250. Yıl coşkusunu da hatırlatmayı amaçlıyor.

Sizler de fidan bağışlarınızla İTÜ’nün 250. Yıl coşkusuna katılabilirsiniz.