Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee’den ÇEKUD’e anlamlı jest

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Won-Ik Lee’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kore Ulusal Günü resepsiyonuna, Kore Büyükelçiliği’nin özel daveti üzerine ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, Başkan Yardımcısı Ercan Başaran ve Genel Sekreter Süleyman Coşar da katıldı.

Koreli doğaseverlerin 130 bin fidan bağışlaması üzerine geçtiğimiz ay Kore’nin Ankara Büyükelçiliği’ni ziyaret eden ÇEKUD Yönetimi, Büyükelçi Lee’ye Dikili Ağacım Var tişörtü hediye etmişti. Büyükelçi Lee de ÇEKUD’e anlamlı bir jest yaparak, kendisine hediye edilen Dikili Ağacım Var tişörtünü tablo haline getirerek Kore Ulusal Günü resepsiyonunda sergiletti.

Kore Cumhuriyeti’nin Ulusal Günü resepsiyonu 13 Ekim 2021 Çarşamba günü Ankara’da düzenlendi. Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Won-Ik Lee’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona, Kore Büyükelçiliği ve Kore Kültür Merkezi’nin özel daveti üzerine Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, Başkan Yardımcısı Ercan Başaran ve Genel Sekreter Süleyman Coşar da iştirak etti.

ÇEKUD Yönetimi, Türkiye’deki orman yangınları devam ederken Koreli doğaseverlerin yaptığı 130 binin üzerindeki fidan bağışı için Kore’nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee’ye geçtiğimiz ay teşekkür ziyaretinde bulunmuştu. ÇEKUD Başkanı Eyüp Debik, ziyarette, “Koreli doğaseverlerin fidan bağışları hem orman yangınlarından dolayı yaşadığımız üzüntüyü hafifletti hem de Kore-Türkiye dostluğunun geçici değil baki olduğunu tescilledi. İki ülkenin kardeşliği, kuracağımız Kore-Türkiye Dostluk Ormanı ile daha da kökleşecek.” ifadesini kullanmıştı. Büyükelçi Won Ik Lee ise “Türkiye ile sevgi ve saygıya dayanan dostluğumuz dünyaya örnek teşkil edecek seviyededir. İki ülke arasındaki dostluğun, çevreci bir yaklaşımla ve fidan bağışlarıyla güçlenmesi memnuniyet verici. Dostluk ormanın İstanbul, Antalya, Efes gibi lokasyonlarda kurulması Koreli turistlerin ziyaret etmesine imkân sağlayacaktır” önerisinde bulunmuştu.

Dikili Ağacım Var tişörtü sergilendi

Ziyaret esnasında Büyükelçi Lee’ye Dikili Ağacım Var tişörtlerinden hediye edilmişti.

Büyükelçi Lee de ÇEKUD’e anlamlı bir jest yaparak, kendisine hediye edilen Dikili Ağacım Var tişörtünü tablo haline getirterek Kore Cumhuriyeti Ulusa Günü resepsiyonunda özel bir köşede sergiletti. Tabloda Dikili Ağacım Var tişörtünün yanı sıra Kore Voleybol Milli Takımı Takım Kaptanı Kim

Yeon-koung ve takım arkadaşları ve Büyükelçi Lee ile Prof. Dr. Eyüp Debik’in birlikte çekindiği fotoğraf yer aldı.

Büyükelçi Lee fidan dikimine iştirak edecek

Kore Cumhuriyeti Ulusal Günü için ÇEKUD’e özel davette bulunan Büyükelçi Lee, Kore-Türkiye Dostluk Ormanlarının oluşturulmasıyla ilgili her şeyi yapmaya hazır olduğunu, dikim etkinlikleriyle ilgili gelişmelerden haberdar olmayı istediğini ve fidan dikimlerine katılmayı arzu ettiğini belirtti. ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Debik ise Büyükelçi Lee’ye, süreçle ilgili gelişmelerden kendilerini haberdar edeceklerini ve fidan dikim tarihleri kesinleştiğinde de kendilerini davet edeceğini söyledi.

Büyükelçi Lee, yakından ilgilendiği ÇEKUD yönetimiyle hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Büyükelçi Lee: “Aynı dil kökenine ve aynı soy ağacına sahibiz”

Resepsiyonda konuşan Büyükelçi Lee, Ekim ayının Türkiye’de olduğu gibi ülkesinde de önemli olduğunu kaydederek, “Bizde de 1 Ekim Silahlı Kuvvetler Günü, 3 Ekim 4354’üncü Ulusal Kurtuluş Günü, 9 Ekim dünyanın en bilimsel alfabesi olduğu söylenen Hangıl’ı (Kore alfabesi) anmak için düzenlenen Hangıl Günü’dür. Bugün ise Türkiye’de Kore kültürünü yaygınlaştıran Kore Kültür Merkezi’nin kuruluşunun 10’uncu yıl dönümüdür. Bu doğrultuda masalarınız Kore harfleri ve Kore geleneksel tatlılarıyla süslenmiştir” dedi.

Güney Kore ve Türkiye’nin binlerce yıllık tarihi bağları olduğunu anlatan Lee, iki ülkenin aynı toprakları paylaştığını, aynı dil köklerine sahip olduğunu ve iki halkın aynı soyağacını paylaştığını söyledi. Lee, Kore Savaşı’nın iki ülke arasındaki en önemli tarihsel olaylardan biri olduğuna dikkati çekerek, “Kore ile Türkiye, 1957’den itibaren siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlardaki ilişkilerini daha da geliştirmektedir. İki ülke arasındaki ilişkiler 2012’de stratejik ortaklığa yükseltilmiştir ve üst düzey iş birlikleri aktif şekilde yapılmaktadır” diye konuştu.